Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Brak komentarzy

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 


Już sam fakt zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną świadczy o tym, że Twój ewentualny przyszły pracodawca uważa Cię za co najmniej obiecującego, jeśli nie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Co trzeba jednak wiedzieć zanim dojdzie do rozmowy kwalifikacyjnej? Czemu ma służyć rozmowa kwalifikacyjna? Przede wszystkim zweryfikowaniu informacji na temat Twojego dorobku zawodowego, posiadanej wiedzy, cech charakteru i umiejętności, a także temu, aby pracodawca mógł przedstawić Ci ogólny zarys organizacji pracy w firmie, Twojego przyszłego stanowiska pracy i konkretnych zadań jakie miałbyś wykonywać. Zatem rozmowa kwalifikacyjna ma na celu nie tylko dać szansę pracodawcy na znalezienie właściwej osoby, która wypełni wolny wakat, ale też możliwość kandydatowi podjąć w pełni świadomą i trafną decyzję, której nie będzie żałował.

Dlatego przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej warto zorientować się jaka atmosfera panuje w firmie, jakie niepisane reguły przestrzegają pracownicy i czy nie są tam łamane prawa pracownicze. Wreszcie należy się zastanowić czy jest to odpowiednie miejsce na spełnienie Twoich ambicji zawodowych.

Bardzo ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. W złym tonie jest wypytywanie przyszłego pracodawcy o podstawowe informacje na temat firmy, gdzie złożyliśmy swoją aplikację. W końcu skoro składaliśmy aplikację właśnie do tej, a nie innej firmy, to mieliśmy ku temu swoje istotne powody. Najlepiej przed rozmowa przejrzeć stronę internetową przedsiębiorstwa i zdobyć te wiadomości samodzielnie. Taka wiedza z pewnością zrobi lepsze wrażenie niż jej kompletny brak. Poza tym zastanów się i zanotuj swoje mocne i słabe strony, żebyś miał gotową odpowiedź w trakcie rozmowy na niespodziewane pytanie. Najbardziej skup się jednak na swoich zaletach i atutach, np. znajomości języka, a może dwóch, ukończonym kursie lub szkoleniu. 


Na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź przynajmniej kwadrans przed czasem. Punktualność to jedna z najważniejszych cech, które świadczą także o Twojej odpowiedzialności i rzetelności. Poza tym będziesz mieć czas aby się zrelaksować i odpocząć, a także skoncentrować na spotkaniu jakie Cię czeka. Zadbaj o swoja garderobę. Najlepiej ubierz garnitur, jeśli jesteś mężczyzna, lub kostium, jeśli jesteś kobietą. Mniej formalny strój obowiązuje w przypadku zawodów artystycznych jak grafik komputerowy, fotograf czy pracownik agencji reklamowej. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na zawód większość właścicieli firm preferuje stonowana kolorystykę ubioru w pracy. Dlatego wydekoltowaną bluzkę czy trampki zostaw na inną, bardziej odpowiednią okazję.

Co zrobić i jak się zachować, żeby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na przyszłym pracodawcy? Oto jest pytanie. Na pewno opanowanie, a przynajmniej umiejętność skutecznego zapanowania nad nerwami, jest jedna z najważniejszych oznak dojrzałości i profesjonalizmu. Zwłaszcza w zawodach gdy stres jest nieodzownym elementem pracy. Zaprezentuj się jako komunikatywna i otwarta na rozwój osobisty osoba. Zwróć uwagę na to jak siedzisz, czy się nie garbisz, nie machasz nogami, nie zakładasz rąk na piersiach lub czy nie pstrykasz nerwowo długopisem. Pod żadnym pozorem nie  podawaj nieprawdziwych informacji na swój temat. Jak mówi znane porzekadło: "Kłamstwo ma krótkie nogi" i "Prawda zawsze wychodzi na jaw".

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz