Praca gdzie i jak szukać

Brak komentarzy

Praca - gdzie i jak szukać? 

Znalezienie jakiejkolwiek pracy w dzisiejszych czasach staje się coraz większym wyzwaniem. Ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny spowodował, że przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej „tną” zatrudnienie, niż poszukują nowych pracowników. Wiele osób jest jednak zdania, że jeżeli ktoś chce pracować, to jakąś pracę na pewno uda mu się znaleźć. Są jednak ludzie, którzy rzeczywiście chcieliby znaleźć zatrudnienie, lecz zupełnie nie wiedzą jak się zabrać za jego szukanie.

Na początku trzeba zacząć od napisania profesjonalnego Curriculum Vitae. Pomimo tego, że poniższe uwagi wydają się banalne, to należy podkreślić, że CV nie może zawierać błędów ortograficznych, mieć przejrzysty i czytelny wygląd oraz zawierać tylko prawdziwe dane. Warto poświęcić trochę czasu na stworzenie tego dokumentu lub w razie potrzeby poprosić kogoś o pomoc, aby podanie o pracę nie zostało odrzucone już na etapie rozpatrywania dokumentów. CV oraz list motywacyjny powinny mieć indywidualny charakter. Nie powinny być tworzone za zasadzie kopiuj-wklej, lecz być tak napisane by być odpowiedzią na potrzeby, które potencjalny pracodawca zawarł w swojej ofercie zatrudnienia.

Po przygotowaniu dokumentów można przejść do kolejnego etapu, czyli poszukiwania interesujących ofert pracy. Swoje poszukiwania można rozpocząć od odwiedzenia lokalnego urzędu pracy. Choć wiele osób twierdzi, że instytucje te bardzo rzadko pomagają w znalezieniu zatrudnienia, to warto sprawdzić, co mają do zaproponowania, aby nie pominąć żadnej interesującej oferty. Jeśli nawet nie uda się znaleźć nic ciekawego to warto zapytać o szkolenia czy dotacje, poprzez które można podnieść swoje kwalifikacje bądź otworzyć własną działalność gospodarczą.

Szukać ofert zatrudnienia można także w lokalnych gazetach. Przedsiębiorcy często pomijają urzędy, aby uniknąć formalności i wykupują ogłoszenia właśnie w gazetach. Docierają one zresztą do szerszego grona odbiorców, przez co pracodawca może znaleźć więcej potencjalnych kandydatów do pracy. 

Najpopularniejszym źródłem ofert pracy jest jednak zdecydowanie internet. Bez wychodzenia z domu można szukać zatrudnienia zarówno w swoim miejscu zamieszkania jak i w innych miejscowościach. W tym zakresie ograniczeniem jest jedynie mobilność osoby bezrobotnej i chęć do zmiany miejsca zamieszkania w poszukiwaniu pracy. W internecie dostępnych jest wiele portali, które same przysyłają na adres mailowy nowe ogłoszenia, żeby nie trzeba było tracić czasu na wielokrotne przeglądanie tych samych ofert.

Często stosowanym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych na adresy firm najlepiej drogą elektroniczną, aby nie generować dodatkowych kosztów osobie bezrobotnej. Choć prawdopodobieństwo znalezienia w ten sposób pracy nie jest duże to istnieje jednak szansa, że pracodawca zatrzyma dokumenty i gdy będzie szukał pracownika w pierwszej kolejności zwróci się ku osobie, której CV już posiada. Bywają też pracodawcy, którzy cenią u osób poszukujących pracy kreatywność i zaangażowanie i pozwolą, chociaż na odbycie rozmowy rekrutacyjnej z takim kandydatem, który postępuje nieszablonowo. 

Umiejętność szukania pracy i „sprzedawania siebie” stała się niezwykle ważna na konkurencyjnym rynku pracy. Przy wysokim bezrobociu to pracodawca ma możliwość wyboru spośród bardzo wielu kandydatów i wybrać takiego, jaki mu najbardziej odpowiada. Osoba bezrobotna musi wykazać się sporą inicjatywą, cierpliwością i świadomością własnej wartości. Tak aby przeciągające się w czasie poszukiwanie pracy nie zniechęcało, ale motywowało do wysyłania kolejnych dokumentów aplikacyjnych, do momentu, gdy uda się w końcu znaleźć zatrudnienie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz