Jak napisać dobre CV

Brak komentarzy

Jak napisać dobre CV?

Dobrze napisane CV otwiera wiele drzwi. Dlatego pisząc swój życiorys, powinieneś zwracać uwagę na każdy szczegół. Jest to swego rodzaju wizytówka, zadbaj o nią. Jak napisać dobry życiorys? Czy wysłać takie samo CV do każdego pracodawcy? A może za każdym razem je dopasowywać do oczekiwań firmy, do której się aplikuje? Na co zwracać uwagę?

Zacznijmy od tego, że wiele osób uważa, że wystarczy napisać CV raz, potem jedynie, jeśli zajdzie taka potrzeba, uzupełnić je o dane dot. skończonych studiów, kolejnych kursów, certyfikatów językowych etc. Niestety nie tędy droga. Zapewne wiesz, że list motywacyjny należy pisać do każdej firmy osobno, a nie wysyłać wciąż ten sam szablon, prawda? Podobnie jest z CV. Zakładam, że aplikujesz na kilka różnych stanowisk, do rożnych firm, zgodnych z Twoim wykształceniem, takich, które przysłużą się Twojemu rozwojowi. Jeśli jednak zgłębisz się w te ogłoszenia, zobaczysz, że przed Tobą stawiane są nieco inne wymagania. Każdy pracodawca na inne predyspozycje zwraca uwagę. Na jednych stanowiskach bardziej liczy się doświadczenie w branży, z kolei inne firmy szukają świeżego spojrzenia. Jaki z tego wniosek?

Każda Twoja aplikacja powinna być spersonalizowana. Koniec z wysyłaniem tego samego CV do stu pracodawców. Spokojnie, nie oznacza to, że masz wyrzucić swój aktualny życiorys do kosza. Wręcz przeciwnie. Otwórz ten dokument i uzupełnij go o wszystkie (dosłownie wszystkie) przebyte kursy, o każde doświadczenie zawodowe (to dobrze płatne, jak i wolontariat). Wypisz swoje zalety i wady. Spróbuj opisać, w czym jesteś dobry, w czym się czujesz pewnie. Napisz, co sprawia Ci problemy, przed czym czujesz lęk. Niech ten dokument będzie takim zbiorem wszystkich informacji, których możesz użyć do pisania CV, dokładnych informacji - dopisz daty, pełne nazwy firm i organizacji, szkoleń (w tym przypadku wypisz też słowa kluczowe, które dobrze podsumują to, czego się nauczyłeś/dowiedziałeś). Pamiętaj, że wszystkie informacje podawane w Curirculum Vitae muszą być zgodne ze stanem faktycznym.

Przejdźmy teraz do drugiego etapu, pisania właściwego życiorysu.

Twoje CV jest niczym wizytówka - narzędzie marketingowe, które ma przyciągnąć uwagę rekrutera, zachęcić go do zaproszenia Cię do kolejnego etapu - na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego w CV powinno się umieszczać nie tylko ważne informacje dotyczące edukacji, doświadczenia zawodowego, jak i przebytych szkoleń. W Twoim życiorysie powinno znaleźć się też miejsce na opisanie Twoich zalet i predyspozycji. Spróbuj napisać to tak, aby jasno z tego wynikało, co dana firma zyska, zatrudniając Cię. Pokaż im, co możesz sobą zaoferować.

CV należy pisać lapidarnym językiem. Nie umieszczaj wszystkich szczegółów swojej kariery zawodowej. Skup się na tym, co kluczowe. Jeśli rekruter będzie tym zainteresowany, zapyta Cię o to na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętaj o słowach kluczowych z ogłoszenia. Przeczytaj je jeszcze raz, dokładnie. Spróbuj wywnioskować, na czym najbardziej zależy pracodawcy, co ceni, posiadania jakich umiejętności wymaga etc. Przeglądnij dokument, w którym wypisałeś wszystkie swoje wady, zalety, umiejętności, stanowiska pracy, szkolenia etc. Zastanów się, co z tej listy jest zbliżone do tych słów kluczowych z ogłoszenia, a potem umieść to w swoim życiorysie.

Pamiętaj, aby odpowiednio sformatować swoje CV, dzieląc je na odpowiednie sekcje, dbając o estetykę. To nieprawda, że nie ocenia się książki po okładce. Pierwsze wrażanie jest naprawdę bardzo ważne. Dlatego jeśli sam nie czujesz się mocny w temacie formatowania dokumentów, poproś kogoś znajomego o pomoc. Staraj się unikać używania standardowych szablonów. Nie porzucaj klasyki, ale nieco ją podrasuj.

Na koniec jeszcze jedna uwaga - nie istnieje coś takiego jak idealny życiorys. Co nie znaczy, że masz zaniechać doskonalenia swojego CV, wręcz przeciwnie. Rób wszystko, by się pozytywnie wyróżnić - formą, estetyką i co najważniejsze treścią CV. Pamiętaj, że każde Curriculum Vitae powinno być dopasowane do stanowiska, stawianych wymagań oraz do charakterystyki firmy, do której aplikujesz. To jest klucz, który otworzy Ci wiele bram.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza